VS-ST180S12P1V
Mfr.Part #
VS-ST180S12P1V
Package / Case
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Description
SCR 1.2KV 314A TO209AB
Hold Current :
600mA
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Chassis, Stud
Published :
RMS Current (Irms) :
314A
Current - Off State (Max) :
30mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Trigger Device Type :
SCR
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
200A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4200A 4400A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.75V
Voltage - Off State :
1.2kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Package / Case :
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheets
VS-ST180S12P1V
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.75V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AB, TO-93-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST180S12P1V Overview
Currents with RMS currents are defined as currents with an average strength, regardless of their direction, and they are measured by their RMS current (Irms).Diodes have a maximum repetitive reverse voltage (Vrrm) which expresses the maximum amount of voltage they can withstand in reverse-bias mode.Holding current (hypostatic) is the minimum amount of current that passes through a circuit to remain in an 'ON' state, and it may be 600mA.
VS-ST180S12P1V Features
its RMS current (Irms) is 314A
its current can be 600mA