VS-ST180S12P0V
Mfr.Part #
VS-ST180S12P0V
Package / Case
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Description
SCR 1.2KV 314A TO209AB
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.75V
Number of Pins :
3
Weight :
279.99999g
SCR Type :
Standard Recovery
Current - Off State (Max) :
30mA
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
ST180S
Factory Lead Time :
14 Weeks
REACH SVHC :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
200A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Trigger Device Type :
SCR
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5000A 5230A
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Voltage - Off State :
1.2kV
Packaging :
Bulk
Forward Voltage :
1.75V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
RMS Current (Irms) :
314A
Hold Current :
600mA
Package / Case :
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Mount :
Chassis, Stud
Datasheets
VS-ST180S12P0V
Vishay VS-ST180S12P0V
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.75V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AB, TO-93-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST180S12P0V Overview
The RMS current is a measure of the average strength of the current, disregarding its direction. Its RMS current (Irms) is 314A ohms.Repetitive reverse voltage is the maximum voltage the diode can withstand in reverse-bias mode, and for this device, the maximum repetitive reverse voltage (Vrrm) is 1.2kV.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 600mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.As this thyristor has 1.75V forward voltage, no current flows across it.
VS-ST180S12P0V Features
its RMS current (Irms) is 314A
its current can be 600mA
this thyristors has 1.75V forward voltage