VS-ST1200C20K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-ST1200C20K0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-200AC, K-PUK, A-24
Datasheet
Download
Description
SCR 2KV 3080A A24
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS Current (Irms) :
3.08kA
Base Part Number :
ST1200C*K
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Off State (Max) :
100mA
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
3080A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Off State :
2kV
Circuit Type :
SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Chassis Mount
SCR Type :
Standard Recovery
Trigger Device Type :
SCR
Published :
Current Rating :
1.65kA
REACH SVHC :
Unknown
Current - On State (It (AV)) (Max) :
1650A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
30500A 32000A
Hold Current :
600mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
2kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.73V
Package / Case :
TO-200AC, K-PUK, A-24
Number of Pins :
2
Datasheets
VS-ST1200C20K0
Vishay VS-ST1200C20K0
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.73V-On State (Vtm) (Max) 100mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AC, K-PUK, A-24 Chassis Mount
VS-ST1200C20K0 Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 3.08kA.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 2kV, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, a holding current (hypostatic) is the minimum current required to keep them in the 'ON' state, and it can be 600mA.
VS-ST1200C20K0 Features
its RMS current (Irms) is 3.08kA
its current can be 600mA