VS-ST1200C16K0
Mfr.Part #
VS-ST1200C16K0
Package / Case
TO-200AC, K-PUK, A-24
Description
SCR 1.6KV 3080A A24
Product Category :
Thyristors - SCRs
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
3080A
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount, Screw
Voltage - Off State :
1.6kV
RMS Current (Irms) :
3.08kA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
1650A
Trigger Device Type :
SCR
SCR Type :
Standard Recovery
Current - Off State (Max) :
100mA
Base Part Number :
ST1200C*K
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.73V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Package / Case :
TO-200AC, K-PUK, A-24
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
30500A 32000A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
REACH SVHC :
Unknown
Hold Current :
600mA
Datasheets
VS-ST1200C16K0
Vishay VS-ST1200C16K0
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.73V-On State (Vtm) (Max) 100mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AC, K-PUK, A-24 Chassis Mount
VS-ST1200C16K0 Overview
Despite its direction, the RMS current (Irms) describes the average strength of the current.Its maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 1.6kV, meaning it can withstand the maximum amount of voltage in reverse-bias mode.Holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current passing through a circuit in order for it to remain in an "ON" state.
VS-ST1200C16K0 Features
its RMS current (Irms) is 3.08kA
its current can be 600mA