VS-ST110S14P0PBF
Mfr.Part #
VS-ST110S14P0PBF
Package / Case
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Description
SCR 1.4KV 175A TO209AC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Hold (Ih) (Max) :
600mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.52V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Max Operating Temperature :
125°C
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2270A 2380A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (AV)) (Max) :
110A
Mount :
Chassis, Stud
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
TO-209AC (TO-94)
Hold Current :
600mA
Voltage - Off State :
1.4kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
175A
Package / Case :
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Current - Off State (Max) :
20mA
RMS Current (Irms) :
175A
Datasheets
VS-ST110S14P0PBF
Standard Recovery -40°C~125°C 1.52V-On State (Vtm) (Max) 20mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AC, TO-94-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-ST110S14P0PBF Overview
The RMS current describes the current's average strength, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 175A.Maximum repetitive reverse voltage is the maximum amount of voltage the diode can withstand in reverse-bias mode, , and this device's maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 1.4kV.The holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current which must pass through a circuit in order for it to remain in the 'ON' state, and its current can be 600mA.
VS-ST110S14P0PBF Features
its RMS current (Irms) is 175A
its current can be 600mA