VS-ST1000C18K1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-ST1000C18K1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-200AC, K-PUK, A-24
Datasheet
Download
Description
SCR 1.8KV 2913A A24
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs
Package / Case :
TO-200AC, K-PUK, A-24
RMS Current (Irms) :
2.913kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Circuit Type :
SCR
Current - Off State (Max) :
100mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
2913A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
17000A 18100A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
1.473kA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Mount :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
A-24 (K-Puk)
SCR Type :
Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) :
600mA
Voltage - Off State :
1.8kV
Hold Current :
600mA
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (AV)) (Max) :
1473A
Published :
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.8V
Packaging :
Bulk
Datasheets
VS-ST1000C18K1
Vishay VS-ST1000C18K1
Standard Recovery -40°C~125°C 1.8V-On State (Vtm) (Max) 100mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-200AC, K-PUK, A-24 Chassis Mount
VS-ST1000C18K1 Overview
VS-ST1000C18K1 Features
its RMS current (Irms) is 2.913kA
its current can be 600mA