VS-SD403C04S10C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-SD403C04S10C
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 430A DO200AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Average Rectified Current :
430A
Diode Type :
Standard
Recovery Time :
1 μs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Mount :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
END
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Mounting Type :
Clamp On
Element Configuration :
Single
Packaging :
Bulk
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, SNUBBER DIODE
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Phases :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.83V @ 1350A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35mA @ 400V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reverse Current :
35mA
Reverse Voltage :
400V
Diode Element Material :
SILICON
Application :
HIGH VOLTAGE HIGH POWER FAST SOFT RECOVERY
Reverse Recovery Time :
1 μs
Number of Elements :
1
Forward Current :
430A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Surge Current :
6.47kA
Datasheets
VS-SD403C04S10C
Vishay VS-SD403C04S10C
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.83V @ 1350A 35mA @ 400V 2-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Clamp On
VS-SD403C04S10C Overview
A reverse voltage of 400V is reasonable.This device has an average rectified current of 430A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.Surge currents can be used up to 6.47kA.Datasheets indicate that the peak reverse is 35mA.
VS-SD403C04S10C Features
an average rectified current of 430A volts
the peak reverse is 35mA
VS-SD403C04S10C Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-SD403C04S10C applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB