VS-SD1500C25L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-SD1500C25L
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GP 2.5KV 1600A DO200AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Application :
High Voltage
Element Configuration :
Single
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.64V @ 3000A
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Phases :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
17400A
Base Part Number :
SD1500C*L
Terminal Position :
END
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
2.5kV
Average Rectified Current :
1.6kA
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Surge Current :
17.4kA
Output Current-Max :
1600A
Max Operating Temperature :
180°C
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Current - Average Rectified (Io) :
1600A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Clamp On
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2500V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 2500V
Diode Type :
Standard
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
-40°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reverse Current :
50mA
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage :
2.5kV
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VS-SD1500C25L
Vishay VS-SD1500C25L
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.64V @ 3000A 50mA @ 2500V 2-Termination Bulk DO-200AB, B-PUK Clamp On
VS-SD1500C25L Overview
2.5kV is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 1.6kA volts for this device.17.4kA is the maximum value of surge current that can be used.In terms of output current, 1600A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 50mA, as indicated by the data chart.
VS-SD1500C25L Features
an average rectified current of 1.6kA volts
1600A is the maximum value
the peak reverse is 50mA
VS-SD1500C25L Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-SD1500C25L applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB