VS-SD1500C16L
Mfr.Part #
VS-SD1500C16L
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Description
DIODE GP 1.6KV 1600A DO200AB
Stock
1
In Stock :
1
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 1600V
Reverse Voltage :
1.6kV
Output Current-Max :
1600A
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Non-rep Pk Forward Current-Max :
17400A
Terminal Position :
END
Mount :
Chassis Mount
Application :
High Voltage
Peak Reverse Current :
50mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
1.6kA
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Form :
NO LEAD
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.64V @ 3000A
Base Part Number :
SD1500C*L
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Max Surge Current :
14.7kA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Clamp On
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Average Rectified (Io) :
1600A
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Published :
2007
Element Configuration :
Single
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Max Operating Temperature :
180°C
Datasheets
VS-SD1500C16L
Vishay VS-SD1500C16L
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.64V @ 3000A 50mA @ 1600V 2-Termination Bulk DO-200AB, B-PUK Clamp On
VS-SD1500C16L Overview
1.6kV is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 1.6kA volts for this device.14.7kA is the maximum value of surge current that can be used.In terms of output current, 1600A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 50mA, as indicated by the data chart.
VS-SD1500C16L Features
an average rectified current of 1.6kA volts
1600A is the maximum value
the peak reverse is 50mA
VS-SD1500C16L Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-SD1500C16L applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB