VS-SD1100C30L
Mfr.Part #
VS-SD1100C30L
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Description
DIODE GP 3KV 910A B43 PUK
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Application :
High Voltage
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
Non-rep Pk Forward Current-Max :
11000A
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.44V @ 1500A
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Peak Reverse Current :
15mA
Diode Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3000V
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Number of Phases :
1
Terminal Position :
END
Max Reverse Voltage (DC) :
3kV
Packaging :
Bulk
JEDEC-95 Code :
DO-200AB
Element Configuration :
Single
Mount :
Stud
Reverse Voltage :
3kV
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Stud Mount
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Diode Element Material :
SILICON
Average Rectified Current :
910A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
NO LEAD
Max Operating Temperature :
150°C
Max Surge Current :
11kA
Datasheets
VS-SD1100C30L
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.44V @ 1500A -40°C~150°C 2-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Stud Mount
VS-SD1100C30L Overview
A reverse voltage of 3kV is reasonable.This device has an average rectified current of 910A volts.Surge currents can be used up to 11kA.Datasheets indicate that the peak reverse is 15mA.
VS-SD1100C30L Features
an average rectified current of 910A volts
the peak reverse is 15mA
VS-SD1100C30L Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-SD1100C30L applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB