VS-MBR150
Mfr.Part #
VS-MBR150
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
MBR150
Average Rectified Current :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 50V
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Max Operating Temperature :
150°C
Max Surge Current :
150A
Terminal Form :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
1A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 1A
Number of Terminations :
2
Diode Type :
Schottky
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Natural Thermal Resistance :
80 °C/W
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Number of Pins :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Mount :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
500μA
Datasheets
VS-MBR150
Vishay VS-MBR150
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 750mV @ 1A -40°C~150°C 500μA @ 50V 2-Termination Bulk DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
VS-MBR150 Overview
Reverse leakage current is maximally zero volts with this device.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 1A is allowed.A thermal resistance value is how much a material or object resists a heat flow at a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 80 °C/W.Surge currents are limited to 150A.The datasheets show a peak reverse of 500μA, as shown in the data chart.
VS-MBR150 Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 1A volts
the peak reverse is 500μA
VS-MBR150 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-MBR150 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB