VS-KBPC8005PBF
Mfr.Part #
VS-KBPC8005PBF
Package / Case
4-Square, D-72
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 8A D-72
Stock
48
In Stock :
48
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Supplier Device Package :
D-72
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Surge Current :
137A
Max Reverse Leakage Current :
10mA
Height :
5.33mm
Forward Voltage :
1V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
4-Square, D-72
Number of Pins :
4
Current - Average Rectified (Io) :
8A
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Type :
Single Phase
Lead Length :
22mm
Forward Current :
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 3A
Radiation Hardening :
No
Published :
1997
Length :
15.75mm
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
15.75mm
Peak Reverse Current :
10mA
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Datasheets
VS-KBPC8005PBF
Vishay VS-KBPC8005PBF
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 50V 1V @ 3A 4-Square, D-72 Bulk
VS-KBPC8005PBF Overview
This device operates from a forward voltage of 8A.Basically, rectifier is a type of electronic component that is available in a 4-Square, D-72 package.There should be a monrectifieroring of the reverse leakage current and rectifier should not be allowed to exceed 10mA.The mounting method of the device is Through Hole.Operating at the temperature of -55°C~150°C TJ ensures its normal operation.Surge current should be monitored and not be allowed to exceed 137A.There is a peak reverse voltage of 10mA which is used to power this device.
VS-KBPC8005PBF Features
8A forward voltage
forward voltage of 8A
4-Square, D-72 package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 10mA
a reverse voltage peak of 10mA
VS-KBPC8005PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-KBPC8005PBF applications of bridge rectifiers.
  • Controlled avalanche characteristics
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A