VS-KBPC8005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-KBPC8005
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECTIFIER 50V 8.0A D-72
Stock
92
In Stock :
92
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Package / Case :
D
Width :
15.75mm
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
8A
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
10mA
Published :
2013
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
15.75mm
Max Surge Current :
137A
Peak Reverse Current :
10mA
Height :
5.33mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Datasheets
VS-KBPC8005
D Bulk
VS-KBPC8005 Overview
The device operates at 8A forward voltage.Basically, it's an electronic component that comes in a D package.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror the reverse leakage current and not allow Bridge rectifier to exceed 10mA.This device is mounted in the Through Hole position.A surge current should not exceed 137A and should be monitored.In order to power this device, there is a reverse voltage peak of 10mA.
VS-KBPC8005 Features
8A forward voltage
forward voltage of 8A
D package
peak reverse voltage of 10mA
a reverse voltage peak of 10mA
VS-KBPC8005 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-KBPC8005 applications of bridge rectifiers.
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A