VS-HFA30PB120-N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-HFA30PB120-N3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AC
Stock
310
In Stock :
310
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Power Dissipation-Max :
350W
Additional Feature :
LOW NOISE, PD-CASE
Mount :
Through Hole
Published :
2009
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-247-2
Packaging :
Tube
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Reverse Current :
40μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 1200V
Case Connection :
CATHODE
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
120A
Forward Current :
30A
Average Rectified Current :
30A
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
15.87mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Height :
20.7mm
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
4.1V @ 30A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Standard
Series :
Automotive, AEC-Q101
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Width :
5.31mm
Forward Voltage :
5.7V
Reverse Recovery Time :
170 ns
Application :
EFFICIENCY
Element Configuration :
Single
Datasheets
VS-HFA30PB120-N3
Vishay VS-HFA30PB120-N3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 4.1V @ 30A -55°C~150°C 40μA @ 1200V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
VS-HFA30PB120-N3 Overview
There is an average rectified current of 30A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 30A.In the datasheets, the peak reverse is 40μA, as indicated by the data chart.
VS-HFA30PB120-N3 Features
an average rectified current of 30A volts
the peak reverse is 40μA
VS-HFA30PB120-N3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-HFA30PB120-N3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB