VS-HFA25TB60STRHM3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-HFA25TB60STRHM3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 25A TO263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Published :
Additional Feature :
PD-CASE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reverse Recovery Time :
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Phases :
1
Factory Lead Time :
13 Weeks
Reverse Current-Max :
20μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 25A
Diode Element Material :
SILICON
Application :
EFFICIENCY
Diode Type :
Standard
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Number of Elements :
1
Case Connection :
CATHODE
Average Rectified Current :
25A
Package / Case :
Power Dissipation-Max :
125W
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Automotive, AEC-Q101, HEXFRED®
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Configuration :
Single
Vishay VS-HFA25TB60STRHM3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 25A -55°C~150°C 20μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-HFA25TB60STRHM3 Overview
VS-HFA25TB60STRHM3 Features
an average rectified current of 25A volts
A maximum reverse current of 20μA
VS-HFA25TB60STRHM3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-HFA25TB60STRHM3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB