VS-E5PX6006L-N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-E5PX6006L-N3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
60A, 600V, "X" SERIES FRED PT IN
Stock
110
In Stock :
110
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package :
Tube
Package / Case :
TO-247-2
Vf - Forward Voltage :
1.7 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Reverse Recovery Time :
46ns
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2 V @ 60 A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
600V
Product Type :
Rectifiers
RoHS :
Details
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 μA @ 600 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance @ Vr, F :
Product :
Rectifiers
Mounting Style :
Through Hole
Product Status :
Active
Qualification :
Diode Configuration :
Single
Diode Type :
Standard
Tradename :
FRED Pt
Reverse Recovery Time (trr) :
46 ns
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Product Category :
Brand :
Vishay Semiconductors
Base Product Number :
E5PX6006
Recovery Time :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Max Surge Current :
480 A
Series :
FRED Pt?
Configuration :
Single
Supplier Device Package :
TO-247AD
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Datasheets
VS-E5PX6006L-N3
Vishay VS-E5PX6006L-N3
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.2 V @ 60 A -55°C ~ 175°C 25 μA @ 600 V Tube TO-247-2 Through Hole
VS-E5PX6006L-N3 Overview
Surge currents are limited to 480 A.
VS-E5PX6006L-N3 Features
VS-E5PX6006L-N3 Applications
There are a lot of Vishay General Semiconductor - Diodes Division
VS-E5PX6006L-N3 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB