VS-8TQ100SPBF
Mfr.Part #
VS-8TQ100SPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A D2PAK
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Average Rectified Current :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550µA @ 100V
Diode Type :
Schottky
Width :
4.826mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720mV @ 8A
Natural Thermal Resistance :
0.5 °C/W
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Max Operating Temperature :
175°C
Length :
10.668mm
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
8TQ100
Forward Current :
8A
Capacitance @ Vr, F :
500pF @ 5V 1MHz
Peak Reverse Current :
550μA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Breakdown Voltage :
100V
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
D2PAK
Height :
11.303mm
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Forward Voltage :
880mV
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
850A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Packaging :
Tube
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
850A
Datasheets
VS-8TQ100SPBF
Vishay VS-8TQ100SPBF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 720mV @ 8A -55°C~175°C 550μA @ 100V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-8TQ100SPBF Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 8A volts.8A is the maximum value of forward current.As an object or material resists a heat flow, thermal resistance is its ability to measure the temperature difference across it. The natural thermal resistance of an object or material is 0.5 °C/W.Using the data chart, the peak reverse is 550μA in the datasheets.In diodes, the breakdown voltage is defined as the largest reverse voltage that can be applied without increasing the leakage current exponentially, and its breakdown voltage is 100V.
VS-8TQ100SPBF Features
an average rectified current of 8A volts
the peak reverse is 550μA
the breakdown voltage of a diode is 100V
VS-8TQ100SPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-8TQ100SPBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB