VS-8TQ080SHM3
Mfr.Part #
VS-8TQ080SHM3
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 8A TO263AB
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Configuration :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550μA @ 80V
CATHODE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
230A
Diode Type :
Schottky
Series :
Automotive, AEC-Q101
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reverse Current-Max :
550μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720mV @ 8A
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance @ Vr, F :
500pF @ 5V 1MHz
1
Operating Temperature (Max) :
175°C
Average Rectified Current :
8A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Datasheets
VS-8TQ080SHM3
Vishay VS-8TQ080SHM3
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 720mV @ 8A -55°C~175°C 550μA @ 80V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-8TQ080SHM3 Overview
This device has an average rectified current of 8A volts.When the maximum reverse current is allowed, it reaches 550μA.
VS-8TQ080SHM3 Features
an average rectified current of 8A volts
A maximum reverse current of 550μA
VS-8TQ080SHM3 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-8TQ080SHM3 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB