VS-8TQ080PBF
Mfr.Part #
VS-8TQ080PBF
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 8A TO220AC
Diodes - Rectifiers - Single
Element Configuration :
Mounting Type :
Through Hole
Length :
10.67mm
Forward Current :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550μA @ 80V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
850A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720mV @ 8A
Diode Type :
Schottky
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Published :
Base Part Number :
8TQ080
Packaging :
Tube
1
Height :
8.89mm
Weight :
6.000006g
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
8A
Forward Voltage :
880mV
Width :
4.83mm
Number of Elements :
1
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Peak Reverse Current :
550μA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Capacitance @ Vr, F :
500pF @ 5V 1MHz
ECCN Code :
EAR99
Natural Thermal Resistance :
0.58 °C/W
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
TO-220-2
Peak Non-Repetitive Surge Current :
850A
Datasheets
VS-8TQ080PBF
Vishay VS-8TQ080PBF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 720mV @ 8A -55°C~175°C 550μA @ 80V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
VS-8TQ080PBF Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 8A volts.8A is the maximum value of forward current.As an object or material resists a heat flow, thermal resistance is its ability to measure the temperature difference across it. The natural thermal resistance of an object or material is 0.58 °C/W.Using the data chart, the peak reverse is 550μA in the datasheets.
VS-8TQ080PBF Features
an average rectified current of 8A volts
the peak reverse is 550μA
VS-8TQ080PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-8TQ080PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB