VS-88HFR100
Mfr.Part #
VS-88HFR100
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Description
DIODE GEN PURP 1KV 85A DO203AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.8kA
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-65°C~180°C
Terminal Position :
UPPER
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Element Configuration :
ROHS3 Compliant
Average Rectified Current :
85A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Application :
GENERAL PURPOSE
Forward Current :
85A
Published :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 267A
JESD-609 Code :
e3
Chassis, Stud
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
180°C
Number of Phases :
1
Max Surge Current :
1.8kA
Peak Reverse Current :
9mA
EAR99
Reverse Voltage :
1kV
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Solder Lug
Datasheets
VS-88HFR100
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 267A -65°C~180°C 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-88HFR100 Overview
Reverse voltage 1kV is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 85A volts.In this case, forward current can reach 85A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 1.8kA.Based on the data chart, the peak reverse is 9mA.
VS-88HFR100 Features
an average rectified current of 85A volts
the peak reverse is 9mA
VS-88HFR100 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-88HFR100 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB