VS-85HFL40S05
Mfr.Part #
VS-85HFL40S05
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Description
DIODE GEN PURP 400V 85A DO203AB
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 400V
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Case Connection :
CATHODE
Max Surge Current :
1.151kA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75V @ 266.9A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Elements :
1
Diode Type :
Standard
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Natural Thermal Resistance :
0.25 °C/W
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1369A
Published :
Number of Terminations :
1
Mount :
Chassis, Stud
Terminal Form :
Solder Lug
Reverse Recovery Time :
500 ns
Number of Phases :
ECCN Code :
EAR99
Reverse Voltage :
400V
Average Rectified Current :
85A
Peak Reverse Current :
100μA
Recovery Time :
500 ns
Datasheets
VS-85HFL40S05
Vishay VS-85HFL40S05
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.75V @ 266.9A -40°C~125°C 100μA @ 400V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-85HFL40S05 Overview
An appropriate reverse voltage is 400V.Devices with this rating have an average rectified current of 85A volts.As an object or material resists a heat flow, thermal resistance is its ability to measure the temperature difference across it. The natural thermal resistance of an object or material is 0.25 °C/W.There can be no surge current above 1.151kA.Using the data chart, the peak reverse is 100μA in the datasheets.
VS-85HFL40S05 Features
an average rectified current of 85A volts
the peak reverse is 100μA
VS-85HFL40S05 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-85HFL40S05 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB