VS-85HFL20S05
Mfr.Part #
VS-85HFL20S05
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Description
DIODE GEN PURP 200V 85A DO203AB
Diodes - Rectifiers - Single
Recovery Time :
500 ns
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 200V
Terminal Form :
Solder Lug
Forward Current :
85A
Max Surge Current :
1.151kA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75V @ 266.9A
Number of Terminations :
1
Average Rectified Current :
85A
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Phases :
1
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Terminal Position :
UPPER
Reverse Recovery Time :
500 ns
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Chassis, Stud
Diode Type :
Standard
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Peak Reverse Current :
100μA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Current Rating :
85A
HTS Code :
Natural Thermal Resistance :
0.25 °C/W
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Elements :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Case Connection :
CATHODE
Reverse Voltage :
200V
Datasheets
VS-85HFL20S05
Vishay VS-85HFL20S05
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.75V @ 266.9A -40°C~125°C 100μA @ 200V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-85HFL20S05 Overview
A reasonable reverse voltage is 200V.The average rectified current for this device is 85A volts.When the forward current reaches 85A, it is allowed.Having a current rating of 85A, it can carry an indefinite amount of current without deterioration.Objects and materials resist heat flow by their thermal resistance, and their natural thermal resistance is 0.25 °C/W.The maximum surge current is 1.151kA.A data chart shows that the peak reverse is 100μA in the datasheets.
VS-85HFL20S05 Features
an average rectified current of 85A volts
a current rating of 85A
the peak reverse is 100μA
VS-85HFL20S05 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-85HFL20S05 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB