VS-85HF160
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-85HF160
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 85A DO203AB
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
1
Length :
20.02mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1.5kA
HTS Code :
Reverse Voltage :
1.6kV
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Packaging :
Bulk
Application :
GENERAL PURPOSE
Forward Current :
85A
Published :
2006
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Height :
22.9mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Connection :
CATHODE
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
17.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Solder Lug
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Max Surge Current :
1.8kA
Natural Thermal Resistance :
0.25 °C/W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 267A
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Terminal Position :
UPPER
Radiation Hardening :
No
Peak Reverse Current :
4.5mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.8kA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4.5mA @ 1600V
Number of Phases :
1
Number of Elements :
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Chassis, Stud
JESD-609 Code :
e3
Diode Type :
Standard
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
ECCN Code :
EAR99
Forward Voltage :
1.4V
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Number of Pins :
2
Average Rectified Current :
85A
Datasheets
VS-85HF160
Vishay VS-85HF160
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 267A -65°C~150°C 4.5mA @ 1600V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-85HF160 Overview
An appropriate reverse voltage is 1.6kV.Devices with this rating have an average rectified current of 85A volts.85A is the maximum value of forward current.As an object or material resists a heat flow, thermal resistance is its ability to measure the temperature difference across it. The natural thermal resistance of an object or material is 0.25 °C/W.There can be no surge current above 1.8kA.Using the data chart, the peak reverse is 4.5mA in the datasheets.
VS-85HF160 Features
an average rectified current of 85A volts
the peak reverse is 4.5mA
VS-85HF160 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-85HF160 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB