VS-81RIA80PBF
Mfr.Part #
VS-81RIA80PBF
Package / Case
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Description
SCR 800V 125A TO209AC
Product Category :
Thyristors - SCRs
Number of Terminations :
3
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Bulk
SCR Type :
Standard Recovery
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Package / Case :
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
120mA
Trigger Device Type :
SCR
Hold Current :
200mA
Published :
1
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
UPPER
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1600A 1675A
RMS Current (Irms) :
125A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
O-MUPM-H3
Current - On State (It (AV)) (Max) :
80A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Configuration :
Single
Voltage - Off State :
800V
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Off State (Max) :
15mA
Datasheets
VS-81RIA80PBF
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 15mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk TO-209AC, TO-94-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-81RIA80PBF Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 125A.A diode's maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is the maximum voltage it can withstand in reverse-bias mode, and the Vrrm value for this device is 800V.Electrical, electromagnetic, and electronic devices require a holding current (hypostatic) to remain in the 'ON' state, and the current may be 200mA.
VS-81RIA80PBF Features
its RMS current (Irms) is 125A
its current can be 200mA