VS-81RIA120PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-81RIA120PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 125A TO209AC
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - On State (It (AV)) (Max) :
80A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1600A 1675A
Hold Current :
200mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
120mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Off State (Max) :
15mA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Voltage - Off State :
1.2kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Width :
27mm
Mount :
Chassis, Stud
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Packaging :
Bulk
Length :
27mm
Terminal Position :
UPPER
RMS Current (Irms) :
125A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
3
Trigger Device Type :
SCR
Configuration :
Single
SCR Type :
Standard Recovery
Number of Pins :
4
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Height :
178mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
O-MUPM-H3
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
REACH SVHC :
Unknown
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Datasheets
VS-81RIA120PBF
Vishay VS-81RIA120PBF
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 15mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk TO-209AC, TO-94-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-81RIA120PBF Overview
A RMS current describes the average strength of a current, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 125A.This device's repetitive peak off-state voltage is 1200V, which is the maximum peak voltage allowed across the device.This device has a maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) of 1.2kV, which is the maximum voltage that the diode can withstand in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, a holding current (hypostatic) is the minimum current required to keep them in the 'ON' state, and it can be 200mA.
VS-81RIA120PBF Features
its RMS current (Irms) is 125A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1200V
its current can be 200mA