VS-80SQ040
Mfr.Part #
VS-80SQ040
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 8A DO204AR
Output Current-Max :
8A
Number of Elements :
1
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
Unknown
Peak Reverse Current :
2mA
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
2
Forward Voltage :
530mV
Height :
6.35mm
Length :
9.52mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.35mm
Forward Current :
8A
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 40V
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Pin Count :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
EAR99
Natural Thermal Resistance :
44 °C/W
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 8A
Datasheets
VS-80SQ040
Vishay VS-80SQ040
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 8A -55°C~175°C 2mA @ 40V 2-Termination Bulk DO-204AR, Axial Through Hole
VS-80SQ040 Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 2mA volts.As a result, this device has a rectified current of 8A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 8A.As a measure of resistance to heat flow, thermal resistance measures the temperature difference at which a material or object resists a heat flow. The natural thermal resistance is 44 °C/W.There is no maximum value for 2.4kA surge current.Using the output current as an example, 8A is the maximum value.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 2mA.
VS-80SQ040 Features
a maximal reverse leakage current of 2mA volts
an average rectified current of 8A volts
8A is the maximum value
the peak reverse is 2mA
VS-80SQ040 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-80SQ040 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB