VS-80SQ030TR
Mfr.Part #
VS-80SQ030TR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DO204AR
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Application :
GENERAL PURPOSE
Published :
Case Connection :
Isolated
Base Part Number :
80SQ030
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Forward Current :
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 8A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Average Rectified Current :
8A
Mount :
Through Hole
Capacitance @ Vr, F :
900pF @ 5V 1MHz
Peak Reverse Current :
2mA
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Max Operating Temperature :
175°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Output Current-Max :
8A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 30V
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Datasheets
VS-80SQ030TR
Vishay VS-80SQ030TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 8A -55°C~175°C 2mA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AR, Axial Through Hole
VS-80SQ030TR Overview
Reverse leakage current from this device is 2mA volts at its maximum.For this device, the average rectified current is 8A volts.In this case, forward current can reach 8A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 2.4kA.8A represents the maximum output current.Based on the data chart, the peak reverse is 2mA.
VS-80SQ030TR Features
a maximal reverse leakage current of 2mA volts
an average rectified current of 8A volts
8A is the maximum value
the peak reverse is 2mA
VS-80SQ030TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-80SQ030TR applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB