VS-80SQ030
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-80SQ030
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DO204AR
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 8A
Element Configuration :
Single
Forward Current :
8A
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Number of Pins :
2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Number of Elements :
1
Base Part Number :
80SQ030
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Wire
HTS Code :
Natural Thermal Resistance :
44 °C/W
Pin Count :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Average Rectified Current :
8A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2.4kA
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 30V
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Element Material :
SILICON
Application :
GENERAL PURPOSE
Peak Reverse Current :
2mA
Capacitance @ Vr, F :
900pF @ 5V 1MHz
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Output Current-Max :
8A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Number of Phases :
1
Max Surge Current :
2.4kA
Datasheets
VS-80SQ030
Vishay VS-80SQ030
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 8A -55°C~175°C 2mA @ 30V 2-Termination Bulk DO-204AR, Axial Through Hole
VS-80SQ030 Overview
2mA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 8A volts.Forward current may not exceed 8A.Phase diode rectifier is the amount an object or material resists a heat flow to a specific temperature difference, and Phase diode rectifiers natural thermal resistance is 44 °C/W.This is the maximum amount of 2.4kA surge current that can be used.Output current is maximal at 8A.As the data chart indicates, the peak reverse is 2mA.
VS-80SQ030 Features
a maximal reverse leakage current of 2mA volts
an average rectified current of 8A volts
8A is the maximum value
the peak reverse is 2mA
VS-80SQ030 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-80SQ030 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB