VS-80PFR120
Mfr.Part #
VS-80PFR120
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 80A DO203AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Element Material :
SILICON
Application :
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
ANODE
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
HTS Code :
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Published :
Max Operating Temperature :
180°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1.57kA
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Average Rectified Current :
80A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Number of Pins :
2
Max Surge Current :
1.57kA
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 220A
Number of Terminations :
Peak Reverse Current :
9mA
Reverse Voltage :
1.2kV
Forward Current :
80A
Terminal Form :
Solder Lug
Operating Temperature - Junction :
-55°C~180°C
Mount :
Chassis, Stud
ECCN Code :
EAR99
Forward Voltage :
1.4V
REACH SVHC :
Unknown
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Position :
UPPER
Element Configuration :
Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Datasheets
VS-80PFR120
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 220A -55°C~180°C 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-80PFR120 Overview
Reverse voltage 1.2kV is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 80A volts.In this case, forward current can reach 80A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 1.57kA.Based on the data chart, the peak reverse is 9mA.
VS-80PFR120 Features
an average rectified current of 80A volts
the peak reverse is 9mA
VS-80PFR120 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-80PFR120 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB