VS-80CNQ045APBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-80CNQ045APBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D-61-8
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D618
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Leakage Current :
5mA
Radiation Hardening :
No
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
5.8kA
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Forward Voltage :
520mV
Average Rectified Current :
40A
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Reverse Current :
5mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Forward Current :
40A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Natural Thermal Resistance :
0.3 °C/W
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
5.8kA
Diode Type :
Schottky
Supplier Device Package :
D-61-8
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
520mV @ 40A
Package / Case :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
80CNQ045
Max Surge Current :
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 45V
Datasheets
VS-80CNQ045APBF
Vishay VS-80CNQ045APBF
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 40A 45V-DC D-61-8 Chassis Mount
VS-80CNQ045APBF Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 520mV.In order to prevent the surge current from exceeding 5.8kA, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 40A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 5mA.As a reverse biased semiconductor device, its maximal reverse leakage current is 5mA.
VS-80CNQ045APBF Features
520mV forward voltage
a peak voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
VS-80CNQ045APBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-80CNQ045APBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23