VS-71HF100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-71HF100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Device Package :
DO-203AB
Current - Average Rectified (Io) :
70A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
9mA @ 1000V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~180°C
Reverse Voltage :
1kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 220A
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Average Rectified Current :
70A
Max Operating Temperature :
180°C
Packaging :
Bulk
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Max Surge Current :
1.25kA
Min Operating Temperature :
-65°C
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Mount :
Chassis, Stud
Element Configuration :
Single
Published :
Natural Thermal Resistance :
0.25 °C/W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reverse Current :
9mA
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
VS-71HF100
Vishay VS-71HF100
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.35V @ 220A -65°C~180°C 9mA @ 1000V Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-71HF100 Overview
An acceptable reverse voltage would be 1kV.As a result, this device has a rectified current of 70A volts on average.As a measure of resistance to heat flow, thermal resistance measures the temperature difference at which a material or object resists a heat flow. The natural thermal resistance is 0.25 °C/W.There is no maximum value for 1.25kA surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 9mA.
VS-71HF100 Features
an average rectified current of 70A volts
the peak reverse is 9mA
VS-71HF100 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-71HF100 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB