VS-70HFL60S05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-70HFL60S05
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Surge Current :
730A
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Peak Reverse Current :
100μA
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Reverse Voltage :
600V
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Natural Thermal Resistance :
0.25 °C/W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Solder Lug
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.85V @ 219.8A
Case Connection :
CATHODE
Published :
Forward Current :
70A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
UPPER
Recovery Time :
500 ns
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Mount :
Chassis, Stud
Average Rectified Current :
70A
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Reverse Recovery Time :
500 ns
Number of Terminations :
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Datasheets
VS-70HFL60S05
Vishay VS-70HFL60S05
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.85V @ 219.8A -40°C~125°C 100μA @ 600V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-70HFL60S05 Overview
A reverse voltage of 600V is reasonable.This device has an average rectified current of 70A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.An object's thermal resistance is a measure of its ability to resist a heat flow, and its natural thermal resistance is 0.25 °C/W °C.Surge currents can be used up to 730A.Datasheets indicate that the peak reverse is 100μA.
VS-70HFL60S05 Features
an average rectified current of 70A volts
the peak reverse is 100μA
VS-70HFL60S05 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-70HFL60S05 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB