VS-70HFL40S05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-70HFL40S05
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
20.02mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 400V
REACH SVHC :
Unknown
Number of Phases :
1
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Peak Reverse Current :
100μA
Terminal Position :
UPPER
Forward Current :
70A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
730A
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
730A
Max Surge Current :
730A
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Recovery Time :
500 ns
Reverse Recovery Time :
500 ns
Packaging :
Bulk
Forward Voltage :
1.85V
Mount :
Chassis, Stud
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Diode Type :
Standard
Number of Elements :
1
Average Rectified Current :
70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.85V @ 219.8A
Number of Terminations :
Width :
17.35mm
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-40°C
Case Connection :
CATHODE
Natural Thermal Resistance :
0.25 °C/W
Height :
22.9mm
Terminal Form :
Solder Lug
Factory Lead Time :
13 Weeks
Reverse Voltage :
400V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Number of Pins :
2
Datasheets
VS-70HFL40S05
Vishay VS-70HFL40S05
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.85V @ 219.8A -40°C~125°C 100μA @ 400V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-70HFL40S05 Overview
An appropriate reverse voltage is 400V.Devices with this rating have an average rectified current of 70A volts.70A is the maximum value of forward current.As an object or material resists a heat flow, thermal resistance is its ability to measure the temperature difference across it. The natural thermal resistance of an object or material is 0.25 °C/W.There can be no surge current above 730A.Using the data chart, the peak reverse is 100μA in the datasheets.
VS-70HFL40S05 Features
an average rectified current of 70A volts
the peak reverse is 100μA
VS-70HFL40S05 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-70HFL40S05 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB