VS-70HF20M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-70HF20M
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 70A DO203AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Supplier Device Package :
DO-203AB (DO-5)
Current - Average Rectified (Io) :
70A
Mount :
Chassis, Stud
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Operating Temperature - Junction :
-65°C~180°C
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 220A
Published :
Average Rectified Current :
70A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Datasheets
VS-70HF20M
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.35V @ 220A -65°C~180°C Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-70HF20M Overview
In this device, there is an average rectified current of 70A volts.
VS-70HF20M Features
an average rectified current of 70A volts
VS-70HF20M Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-70HF20M applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB