VS-43CTQ100SPBF
Mfr.Part #
VS-43CTQ100SPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Base Part Number :
43CTQ100S
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Radiation Hardening :
No
Peak Reverse Current :
1mA
Number of Pins :
2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Surge Current :
850A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
850A
Forward Voltage :
810mV
Width :
4.826mm
Average Rectified Current :
20A
Packaging :
Tube
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
810mV @ 20A
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Length :
10.6426mm
Forward Current :
40A
Height :
15.875mm
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
850A
Supplier Device Package :
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) :
20A
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
VS-43CTQ100SPBF
Vishay VS-43CTQ100SPBF
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 20A 100V-DC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-43CTQ100SPBF Overview
The device operates when the forward voltage is set to 810mV.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 850A.The device operates when the forward voltage is set to 40A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 1mA.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 1mA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.
VS-43CTQ100SPBF Features
810mV forward voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
VS-43CTQ100SPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-43CTQ100SPBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23