VS-42HF40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-42HF40
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 40A DO203AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Mount :
Chassis, Stud
Number of Terminations :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Max Surge Current :
595A
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Max Operating Temperature :
190°C
Diode Type :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Case Connection :
CATHODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 125A
Number of Phases :
1
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
O-MUPM-H1
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Reverse Current :
9mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Application :
GENERAL PURPOSE
Average Rectified Current :
40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
Reverse Voltage :
400V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Operating Temperature - Junction :
-65°C~190°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Position :
UPPER
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VS-42HF40
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 125A -65°C~190°C 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-42HF40 Overview
A reverse voltage of 400V is reasonable.This device has an average rectified current of 40A volts.Surge currents can be used up to 595A.Datasheets indicate that the peak reverse is 9mA.
VS-42HF40 Features
an average rectified current of 40A volts
the peak reverse is 9mA
VS-42HF40 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-42HF40 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB