VS-40L15CTSPBF
Mfr.Part #
VS-40L15CTSPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Tube
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Diode Type :
Schottky
Base Part Number :
40L15CT
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
700A
Max Reverse Leakage Current :
10mA
Additional Feature :
High Reliability
Number of Phases :
1
Package / Case :
Published :
Application :
High Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
3
REACH SVHC :
Unknown
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
700A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Terminal Position :
Single
Peak Reverse Current :
10mA
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Forward Voltage :
520mV
Element Configuration :
Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
410mV @ 19A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 15V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Forward Current :
40A
Max Reverse Voltage (DC) :
15V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
20A