VS-40HF140
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-40HF140
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 40A DO203AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reverse Current :
4.5mA
Number of Terminations :
1
Max Surge Current :
595A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4.5mA @ 1400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
CATHODE
Mount :
Chassis, Stud
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Forward Current :
40A
Number of Phases :
1
Terminal Position :
UPPER
Forward Voltage :
1.3V
Reverse Voltage :
1.4kV
Natural Thermal Resistance :
0.25 °C/W
Number of Pins :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 125A
Average Rectified Current :
40A
Number of Elements :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Diode Type :
Standard
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Application :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
500A
Max Operating Temperature :
160°C
Packaging :
Bulk
Published :
Terminal Form :
Solder Lug
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Operating Temperature - Junction :
-65°C~160°C
Datasheets
VS-40HF140
Vishay VS-40HF140
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 125A -65°C~160°C 4.5mA @ 1400V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
VS-40HF140 Overview
A reasonable reverse voltage is 1.4kV.The average rectified current for this device is 40A volts.When the forward current reaches 40A, it is allowed.Objects and materials resist heat flow by their thermal resistance, and their natural thermal resistance is 0.25 °C/W.The maximum surge current is 595A.A data chart shows that the peak reverse is 4.5mA in the datasheets.
VS-40HF140 Features
an average rectified current of 40A volts
the peak reverse is 4.5mA
VS-40HF140 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-40HF140 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB