VS-40EPF12PBF
Mfr.Part #
VS-40EPF12PBF
Package / Case
TO-247-2
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 40A TO247AC
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Surge Current :
475A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
15.87mm
Reverse Voltage :
1.2kV
Average Rectified Current :
40A
Mounting Type :
Through Hole
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
475A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Peak Non-Repetitive Surge Current :
475A
Application :
FAST SOFT RECOVERY
HTS Code :
Case Connection :
CATHODE
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
TO-247-2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 40A
Natural Thermal Resistance :
0.2 °C/W
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
40A
Diode Type :
Standard
Height :
20.7mm
Recovery Time :
450 ns
1
Reverse Recovery Time :
450 ns
Peak Reverse Current :
100μA
Mount :
Through Hole
Width :
5.31mm
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Forward Voltage :
1.4V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
VS-40EPF12PBF
Vishay VS-40EPF12PBF
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 40A -40°C~150°C 100μA @ 1200V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
VS-40EPF12PBF Overview
Phase diode rectifier is reasonable to reverse the voltage to 1.2kV.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 40A is allowed.A thermal resistance value is how much a material or object resists a heat flow at a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 0.2 °C/W.Surge currents are limited to 475A.The datasheets show a peak reverse of 100μA, as shown in the data chart.
VS-40EPF12PBF Features
an average rectified current of 40A volts
the peak reverse is 100μA
VS-40EPF12PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-40EPF12PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB