VS-40EPF06PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-40EPF06PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 40A TO247AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Case Connection :
CATHODE
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Surge Current :
475A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 40A
Natural Thermal Resistance :
0.2 °C/W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Forward Current :
40A
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
475A
Number of Elements :
1
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Package / Case :
TO-247-2
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Number of Phases :
1
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
2
Recovery Time :
180 ns
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tube
Forward Voltage :
1.25V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 600V
Average Rectified Current :
40A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Length :
15.87mm
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Standard
Peak Non-Repetitive Surge Current :
475A
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Height :
20.7mm
Width :
5.31mm
Reverse Voltage :
600V
Peak Reverse Current :
100μA
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Reverse Recovery Time :
180 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VS-40EPF06PBF
Vishay VS-40EPF06PBF
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 40A -40°C~150°C 100μA @ 600V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
VS-40EPF06PBF Overview
Reverse voltage 600V is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 40A volts.In this case, forward current can reach 40A.A thermal resistance value is the amount an object or material resists a heat flow to a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 0.2 °C/W.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 475A.Based on the data chart, the peak reverse is 100μA.
VS-40EPF06PBF Features
an average rectified current of 40A volts
the peak reverse is 100μA
VS-40EPF06PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-40EPF06PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB