VS-40EPF04PBF
Mfr.Part #
VS-40EPF04PBF
Package / Case
TO-247-2
Description
DIODE GEN PURP 400V 40A TO247AC
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
HTS Code :
Forward Voltage :
1.25V
Package / Case :
TO-247-2
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Current :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 400V
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Natural Thermal Resistance :
0.2 °C/W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 40A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Published :
Diode Type :
Standard
Case Connection :
CATHODE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Peak Reverse Current :
100μA
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Recovery Time :
180 ns
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Reverse Voltage :
400V
Average Rectified Current :
40A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reverse Recovery Time :
180 ns
Peak Non-Repetitive Surge Current :
475A
Max Surge Current :
475A
Datasheets
VS-40EPF04PBF
Vishay VS-40EPF04PBF
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.25V @ 40A -40°C~150°C 100μA @ 400V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
VS-40EPF04PBF Overview
An appropriate reverse voltage is 400V.Devices with this rating have an average rectified current of 40A volts.40A is the maximum value of forward current.As an object or material resists a heat flow, thermal resistance is its ability to measure the temperature difference across it. The natural thermal resistance of an object or material is 0.2 °C/W.There can be no surge current above 475A.Using the data chart, the peak reverse is 100μA in the datasheets.
VS-40EPF04PBF Features
an average rectified current of 40A volts
the peak reverse is 100μA
VS-40EPF04PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-40EPF04PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB