VS-40CTQ150PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VS-40CTQ150PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Element Material :
SILICON
Length :
10.66mm
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1.5kA
Application :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.5kA
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Pins :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
TO-220-3
Number of Phases :
1
Element Configuration :
Common Cathode
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Single
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 150V
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Peak Reverse Current :
50μA
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
ECCN Code :
EAR99
Natural Thermal Resistance :
0.5 °C/W
REACH SVHC :
Unknown
Forward Current :
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
930mV @ 20A
Width :
4.82mm
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Published :
Number of Terminations :
3
Min Operating Temperature :
-55°C
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Schottky
Forward Voltage :
1.16V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Average Rectified Current :
20A
Height :
9.02mm
Max Surge Current :
Datasheets
VS-40CTQ150PBF
Vishay VS-40CTQ150PBF
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 20A 150V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
VS-40CTQ150PBF Overview
As long as the forward voltage is set to 1.16V, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 1.5kA.As long as the forward voltage is set to 40A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 50μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 50μA, which is the current coming from that semiconductor device.
VS-40CTQ150PBF Features
1.16V forward voltage
a peak voltage of 50μA
a reverse voltage peak of 50μA
VS-40CTQ150PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-40CTQ150PBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23