VS-180RKI100
Mfr.Part #
VS-180RKI100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Datasheet
Download
Description
SCR 1KV 285A TO209AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
13 Weeks
RMS Current (Irms) :
285A
SCR Type :
Standard Recovery
Number of Pins :
3
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Hold Current :
600mA
Package / Case :
TO-209AB, TO-93-4, Stud
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.35V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Mount :
Chassis, Stud
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
1kV
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (AV)) (Max) :
180A
Published :
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Off State (Max) :
30mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Trigger Device Type :
SCR
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Base Part Number :
180RKI*
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
3800A 4000A
Datasheets
VS-180RKI100
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.35V-On State (Vtm) (Max) 30mA-Current - Off State (Max) Bulk TO-209AB, TO-93-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-180RKI100 Overview
VS-180RKI100 Features
its RMS current (Irms) is 285A
its current can be 600mA