VS-16FL100S10
Mfr.Part #
VS-16FL100S10
Package / Case
DO-203AA, DO-4, Stud
Description
DIODE GEN PURP 1KV 16A DO203AA
Terminal Form :
Solder Lug
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-203AA, DO-4, Stud
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Chassis, Stud
JESD-30 Code :
O-MUPM-D1
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reverse Recovery Time :
500 ns
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Phases :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
190A
Case Connection :
CATHODE
Packaging :
Tube
Average Rectified Current :
16A
Terminal Position :
UPPER
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
JESD-609 Code :
e3
Reverse Current-Max :
50μA
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 16A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Number of Elements :
Diode Type :
Standard
Datasheets
VS-16FL100S10
Vishay VS-16FL100S10
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 16A -65°C~150°C 1-Termination Tube DO-203AA, DO-4, Stud Chassis, Stud Mount
VS-16FL100S10 Overview
A rectified current of 16A volts is averaged for this device.At maximum reverse current, 50μA is reached.
VS-16FL100S10 Features
an average rectified current of 16A volts
A maximum reverse current of 50μA
VS-16FL100S10 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-16FL100S10 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB