VS-16CTU04PBF
Mfr.Part #
VS-16CTU04PBF
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 400V 8A TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
8A
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Element Configuration :
Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Number of Phases :
1
Number of Pins :
3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Peak Reverse Current :
10μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Average Rectified Current :
8A
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 8A
Forward Voltage :
1.3V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Max Surge Current :
370A
Package / Case :
TO-220-3
Radiation Hardening :
No
Recovery Time :
60 ns
HTS Code :
Length :
10.4902mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 400V
Reverse Voltage :
400V
Min Operating Temperature :
-65°C
Height :
15.24mm
Width :
4.6482mm
Application :
ULTRA FAST RECOVERY
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
Forward Current :
16A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Diode Type :
Standard
Base Part Number :
16CTU04
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tube
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Elements :
2
Reverse Recovery Time :
60 ns
Datasheets
VS-16CTU04PBF
Vishay VS-16CTU04PBF
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~175°C 8A 400V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
VS-16CTU04PBF Overview
Devices that have a forward voltage of 1.3V will operate.The maximum output voltage is 8A.Keeping the surge current under 370A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 16A will operate.The reverse voltage peak of this device is 10μA.
VS-16CTU04PBF Features
1.3V forward voltage
a maximum output voltage of 8A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
VS-16CTU04PBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-16CTU04PBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23