VS-16CTQ080STRLPBF
Mfr.Part #
VS-16CTQ080STRLPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
850A
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Non-Repetitive Surge Current :
850A
Max Operating Temperature :
175°C
Terminal Position :
Terminal Form :
Gull wing
Element Configuration :
Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 16A
Published :
Application :
High Power
Series :
Automotive, AEC-Q101
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Reverse Leakage Current :
550μA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Pin Count :
3
Additional Feature :
FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
11 Weeks
Peak Reverse Current :
550μA
Number of Pins :
3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550μA @ 80V
Package / Case :
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Type :
Schottky
Average Rectified Current :
8A
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Forward Current :
16A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay VS-16CTQ080STRLPBF
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 8A 80V-DC 1-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-16CTQ080STRLPBF Overview
A surge current should be monitored and should not exceed 850A.As long as the forward voltage is set to 16A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 550μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 550μA, which is the current coming from that semiconductor device.
VS-16CTQ080STRLPBF Features
a peak voltage of 550μA
a reverse voltage peak of 550μA
VS-16CTQ080STRLPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-16CTQ080STRLPBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23