VS-16CTQ080SPBF
Mfr.Part #
VS-16CTQ080SPBF
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Reverse Leakage Current :
550μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Element Configuration :
Common Cathode
REACH SVHC :
Unknown
Forward Current :
16A
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550μA @ 80V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
8A
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Number of Pins :
3
Peak Reverse Current :
550μA
Length :
10.67mm
Pbfree Code :
yes
Width :
9.65mm
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 16A
Published :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
850A
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Height :
4.83mm
Max Surge Current :
850A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
850A
Packaging :
Tube
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Forward Voltage :
580mV
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Datasheets
VS-16CTQ080SPBF
Vishay VS-16CTQ080SPBF
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 8A 80V-DC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VS-16CTQ080SPBF Overview
As long as the forward voltage is set to 580mV, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 850A.As long as the forward voltage is set to 16A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 550μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 550μA, which is the current coming from that semiconductor device.
VS-16CTQ080SPBF Features
580mV forward voltage
a peak voltage of 550μA
a reverse voltage peak of 550μA
VS-16CTQ080SPBF Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-16CTQ080SPBF applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23