VS-150K20A
Mfr.Part #
VS-150K20A
Package / Case
DO-205AA, DO-8, Stud
Description
DIODE GEN PURP 200V 150A DO205AA
Stock
29
In Stock :
29
Diodes - Rectifiers - Single
Application :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
200°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35mA @ 200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
150K20
Diode Type :
Standard
Average Rectified Current :
150A
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Published :
2007
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
1
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
3.14kA
Package / Case :
DO-205AA, DO-8, Stud
JESD-30 Code :
O-MUPM-H1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Max Surge Current :
3.74kA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Terminal Position :
UPPER
Peak Reverse Current :
35mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33V @ 471A
Number of Elements :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Forward Voltage :
1.33V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Voltage :
200V
Element Configuration :
Single
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Forward Current :
150A
HTS Code :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Case Connection :
CATHODE
Natural Thermal Resistance :
0.1 °C/W
Mount :
Chassis, Stud
Datasheets
VS-150K20A
Vishay VS-150K20A
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 471A -40°C~200°C 35mA @ 200V 1-Termination Bulk DO-205AA, DO-8, Stud Chassis, Stud Mount
VS-150K20A Overview
The reverse voltage should be 200V.In this device, there is an average rectified current of 150A volts.Forward current may not exceed 150A.Phase diode rectifier is the amount an object or material resists a heat flow to a specific temperature difference, and Phase diode rectifiers natural thermal resistance is 0.1 °C/W.This is the maximum amount of 3.74kA surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 35mA.
VS-150K20A Features
an average rectified current of 150A volts
the peak reverse is 35mA
VS-150K20A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-150K20A applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB