VS-11DQ10
Mfr.Part #
VS-11DQ10
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1.1A DO204AL
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
5.207mm
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
85A
Peak Reverse Current :
500μA
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Peak Non-Repetitive Surge Current :
85A
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Natural Thermal Resistance :
100 °C/W
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 1A
Forward Current :
1.1A
Diameter :
2.7mm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Element Configuration :
Single
Height :
2.7mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Width :
2.7mm
Max Operating Temperature :
150°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
85A
Average Rectified Current :
1.1A
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Number of Pins :
2
Number of Phases :
1
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Forward Voltage :
850mV
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Datasheets
VS-11DQ10
Vishay VS-11DQ10
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 1A -40°C~150°C 500μA @ 100V 2-Termination Bulk DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
VS-11DQ10 Overview
Reverse leakage current is maximally zero volts with this device.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 1.1A is allowed.A thermal resistance value is how much a material or object resists a heat flow at a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 100 °C/W.Surge currents are limited to 85A.The datasheets show a peak reverse of 500μA, as shown in the data chart.
VS-11DQ10 Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 1.1A volts
the peak reverse is 500μA
VS-11DQ10 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-11DQ10 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB