VS-11DQ04TR
Mfr.Part #
VS-11DQ04TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1.1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
225A
Published :
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Voltage :
710mV
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
150°C
ECCN Code :
EAR99
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Average Rectified Current :
1.1A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
225A
REACH SVHC :
Unknown
Pin Count :
2
Peak Reverse Current :
1mA
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Natural Thermal Resistance :
100 °C/W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 40V
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Surge Current :
225A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Forward Current :
1.1A
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
No
Number of Phases :
1
Terminal Form :
Wire
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 1A
Datasheets
VS-11DQ04TR
Vishay VS-11DQ04TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 1A -40°C~150°C 1mA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
VS-11DQ04TR Overview
Reverse leakage current from this device is 1mA volts at its maximum.For this device, the average rectified current is 1.1A volts.In this case, forward current can reach 1.1A.A thermal resistance value is the amount an object or material resists a heat flow to a given temperature difference, and its natural thermal resistance is 100 °C/W.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 225A.Based on the data chart, the peak reverse is 1mA.
VS-11DQ04TR Features
a maximal reverse leakage current of 1mA volts
an average rectified current of 1.1A volts
the peak reverse is 1mA
VS-11DQ04TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VS-11DQ04TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB